Figen Eren Logo Mimar Sinan Cad. Mimar Sinan Mah.
Zin İş Merkezi No: 53 Kat: 2 D: 5/6
Çekmeköy Ümraniye İstanbul
Tel: 0 216 640 14 44
GSM: 0 530 414 97 41
Email:   www.facebook.com/dtfigeneren

 

 
Figen Eren kimdir? Linkler Soru - Cevap
Öncesi-Sonrası Fotoğrafları Estetik Diş Hekimliği İmplant Diş Beyazlatma Dolgu ve Restorasyonlar Koruyucu Diş Hekimliği Çocuk Diş Hekimliği
S.O.S Ağrım Var Travma Ağız Kokusu
Ofis Turu
Adres Harita İlk Randevuya Gelirken

ÇOCUK DİŞLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER :

1- Bebekler asla biberon ile uyutulmamalıdır.
2- Emzik kullanımına bir yaş civarında son verilmelidir.
3- Çocuk birinci ve ikinci yaşları arasında diş hekimi ile tanışmalıdır.
4- Diş hekimi ile erken ve henüz sorun yokken tanışmak çocukta olumlu bir imaj oluşmasını sağlar.
5- Dişler çıkar çıkmaz bunların fırçalanmasına başlamalıdır.
6- 21. yüzyılın çocukları ihtiyaçlarının 3 katı şeker yemektedirler. Beslenmenin düzgün olması da diş sağlığının temel unsurlarındandır.
7- Günümüzde diş hekimlerinin en önemli görevi, çocuklara uygulayacakları koruyucu tedavilerle, onları çürüksüz bir geleceğe doğru yönlendirmektir.
8- Flour, Bold ve Sealant çürüğe karşı tüm dünyada kabul edilmiş en güçlü koruyuculardır.
9- Çocuklar 7-9 yaşlarında ortodontik açıdan muayene edilmelidir.
10- Zamanından önce çekilen bir süt dişinin yeri sürekli diş gelinceye kadar yer tutucu ile mutlaka korunmalıdır.

FLOUR UYGULAMASI :

   Ülkemizde diş çürüğü oranı hala gelişmiş ülkelerin çok üzerindedir. Bu oranı azaltmanın en etkin yolu ise flour uygulanmasıdır. Fluor yapısına girdiği mineyi çürüğe karşı son derece duyarlı hale getirmektedir. A.B.D.' de içme sularına fluor katılmasından sonra çürük seviyesi çok ciddi oranda azaltılmıştır. Türkiye'de bu uygulama yapılmadığına göre çocuklarımıza fluoru başka yollardan vermemiz gereklidir. Ağızda uygulanan yüzeysel flour tedavisi ile çocuk dişlerinin çürümelere karşı direnci büyük ölçüde artmaktadır.

SEALANT :

   Çocuklarda en fazla çürüme riski taşıyan dişler altı yaş dişleri de denilen azılardır. Bunlar hem çok arkada olduklarından zor temizlenirler, hem de üzerlerindeki derin oluklar nedeniyle kolay çürüyen bir yapıdadırlar.

   Arka dişlerin özellikle çiğneyici yüzeylerindeki olukları kapatıp, bakterilerin buraya girmesine izin vermeyen, böylece çürüğü önleyen basit ve ağrısız bir çalışmadır.

   En çok altı yaş ve on iki yaş dişlerine uygulanması yararlıdır. Ayrıca gerekli görülürse küçük azılara da uygulanabilir.

ORTODONTİ :

   Ortodontik problemlerin sebepleri kalıtımsal veya sonradan kazanılmış olabilir. Uzun süre emzik ve biberon kullanılması, parmak emme ve dudak ısırma gibi alışkanlıklar ortodontik bozukluklara neden olur

   Ortodontik tedavi süt dişleri döneminde uygulanırsa, bu dönemde görülen parmak emme, dudak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar ortadan kaldırılır. Böylece iskelet yapıda kalıcı bir bozukluk meydana gelmesi engellenmiş olur.

   Çene kemiklerine ait bozuklukların oldukça erken yaşta düzeltilmesi gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır. Yetişkinler her yaşta ortodontiste başvurabilir.Ancak artan yaş tedavi süresini uzatır.Erken yaşlarda kontrole gidilmesi hemen tedaviye başlanacağı anlamını taşımaz.Çocuk kontrol altında olursa potansiyel bir problemin önüne geçilebilir.
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.